STRANICE

недеља, 19. јул 2015.

Iđirot: za želudac, bubrege, žuć, cirkulaciju...

 Iđirot: za želudac, bubrege, žuć, cirkulaciju...

Ova biljka, uvjerit ćete se, liječi gotovo sve bolesti, od onih „vidljivih“, kao što su rane, upale, čirevi, do „nevidljivih“, kao što su različiti blaži psihički poremećaji. Stoga su je u narodu cijenili od davnina…

Iđirot je trajna biljka s veoma razgranjenim podankom koji je na donjoj strani gusto obrastao korijenjem. Iz njegova prednjeg kraja izbijaju mnogobrojni ravni do 1 m visoki listovi sabljastog oblika. Stabljika nosi u sredini cvjetni klip čunjastog oblika, do 8 cm dužine, žućkasto-zelene boje. Plodovi su crvene boje.
     style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
     data-ad-client="ca-pub-3359077394948940"
     data-ad-slot="2995055715">










Latinski naziv za biljku je Acorus Calamus L, a u narodu je zovu mnogim imenima: baban, igirot, kalmus, kolmež, mačinac, meček, mirisava trska, mirisavi šaš, mirisna trstika, mirisni korijen, mirišljivi šaš, sabljar, vodena sabljica, vodeni božur.

Biljka potječe iz Azije, a u našim nizinskim područjima često raste u velikim skupinama kao izrazito močvarna biljka uz stajaće i tekuće vode, zatim u plitkim barama i močvarnim područjima.

Produljuje život

Iđirot je prastara ljekovita biljka koja je još u drevnoj Kini prozvana »onom koja produžuje život«, a hvaljena je i kao najbolje sredstvo za želudac.

Sabire se podanak očišćen od sitnih korjenčića i dijelova živih i obamrlih listova, te dobro opran. Sabiranje podanka vrši se obično krajem ljeta ili ujesen, tj. onda kada na staništu gdje biljka raste nema više vode. Podanak se razreže na oko prst duge komade i suši u sjeni, najbolje nanizan na čvrst konac i obješen na prozračno mjesto.

U većim količinama može se podanak iđirota sušiti i na umjetnoj toplini, koja ne smije prijeći 35° C, jer bi u protivnom droga izgubila na sadržaju eteričnog ulja. Podanak se prerađuje i na način da mu se oguli vanjska kora. Otpadak nakon guljenja treba također osušiti jer i on sadrži dosta eteričnog ulja. Iz čitavog podanka dobiva se destilacijom eterično ulje. Gornja površina podanka je smeđe-zelena, dok je unutra podanak bijele boje, spužvast i mekan. Na površini, gdje je korijen prerezan, većinom je crvene ili crvenkaste boje. Podanak ima intenzivan, aromatičan miris, dok mu je okus gorak, a u suhom je stanju znatno blaži.

U službenoj je i propisanoj upotrebi podanak iđirota, njegovo ulje, ekstrakt i tinktura.
nastavi altertv


Нема коментара:

Постави коментар